Jak pozyskać zdjęcia na potrzeby stron internetowych?
Spis treści
Tworzenie contentu, który będzie atrakcyjny również pod względem wizualnym, to nie lada wyzwanie. Bez względu na to, czy dopiero zaczynamy przygodę z blogowaniem, czy próbujemy swoich sił jako specjalista ds. social media, potrzebne będą nam wysokiej jakości zdjęcia. Z jakich źródeł warto korzystać?
Większość ludzi jest wzrokowcami, a to oznacza, że bardziej przemawiają do nich obrazy niż słowo pisane. Powinni pamiętać o tym również twórcy internetowi, którym zależy na tym, aby ich kontent był ciekawy i budował zaangażowanie odbiorców. Odpowiednio dobrane, wysokiej jakości zdjęcia mogą sprawić, że strona internetowa będzie bardziej atrakcyjna i przyciągnie uwagę użytkowników. I tu pojawia się podstawowe pytanie – skąd pozyskiwać materiały graficzne w sposób legalny, bez naruszenia praw autorskich? Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy, że publikując zdjęcie np. na swoim blogu czy profilach social media bez zgody autora, naraża się na przykre konsekwencje – w tym również prawne.
Kilka słów o licencjach Creative Commons
Szukając materiałów graficznych w zasobach internetowych, zawsze należy dokładnie zapoznać się z licencją, na której są udostępniane. Określają one szczegółowo warunki, na jakich dane zdjęcie może być wykorzystane. Przy czym trzeba pamiętać o tym, że łamiąc je, naruszamy prawa autorskie twórcy.
Wiele zdjęć udostępnianych jest w sieci na tzw. licencjach Creative Commons (CC), które pozwalają korzystać z utworów na ściśle określonych zasadach. Przykładowo licencja CC BY umożliwia wykorzystanie fotografii, ale pod warunkiem podania informacji o jej twórcy. Z kolei skrót CC BY-NC sygnalizuje, że dane zdjęcie może być użyte ze wskazaniem autora i tylko do celów niekomercyjnych. Niektóre z utworów mają oznaczenie CC0, a to oznacza, że możemy wykorzystać je na użytek prywatny i komercyjny bez konieczności podawania autora.
Domena publiczna – co to takiego?
W sieci można natrafić na zdjęcia w ramach tzw. domeny publicznej. Są to wszelkie dzieła, do których autorskie prawa majątkowe wygasły lub które nigdy nie podlegały takiej ochronie. Utwór przechodzi do domeny publicznej po 70 latach od śmierci autora. Z takich materiałów można swobodnie korzystać, również w celach komercyjnych. W każdym przypadku należy pamiętać jednak o oznaczeniu twórcy.
Skąd można pobierać darmowe zdjęcia?
Osoby, które nie dysponują własną bazą fotografii, mogą skorzystać z serwisów oferujących bezpłatne zdjęcia. Większość z nich nie wymaga podania informacji o autorze oraz pozwala na modyfikację utworów. Wśród najbardziej popularnych można wyróżnić, m.in.:
- Pixabay – serwis z bogatą bazą zdjęć o różnej tematyce, które można wykorzystać zarówno na użytek prywatny, jak i komercyjny.
- Unsplash – dzięki łatwej w obsłudze i intuicyjnej wyszukiwarce można szybko znaleźć interesujące nas zdjęcia z określonych kategorii. Niewątpliwym atutem portalu jest to, że większość umieszczonych na nim fotografii wygląda naturalnie, co może mieć znaczenie, jeżeli zależy komuś na unikaniu sztucznych, pozowanych ujęć.
- Pexels – kolejny serwis, który oferuje rozbudowaną bazę nie tylko zdjęć, ale również materiałów video i grafik. Jego zaletą jest funkcja zmiany ustawień językowych. Portal nie wymaga podania źródła czy nazwiska twórcy, ale jest to mile widziane. Umożliwia również edytowanie materiałów według swoich potrzeb.
Czym są płatne banki zdjęć?
W przypadku problemów ze znalezieniem odpowiedniego zdjęcia na darmowych serwisach z pomocą przychodzą płatne zasoby. Obecnie funkcjonuje wiele stron internetowych, które oferują tego typu wysokiej jakości materiały, jak np. Adobe Stock czy Shutterstock. Dla osób, którym zależy na dostępie do zdjęć newsowych dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z galerii profesjonalnych agencji fotograficznych, jak np. Getty Images, które dysponują ogromną bazą zdjęć m.in.: z najważniejszych bieżących wydarzeń czy prezentujących wizerunki gwiazd.