7 marca 2022

Co to jest marketing treści?

Spis treści

Spis treści

Marketing treści, częściej znany jako content marketing jest często wymieniany jako ważny element strategii marketingowej w firmach, które chcą pozyskać klientów za pośrednictwem Internetu. Wychodząc temu naprzeciw, przedstawiamy co to jest marketing treści, jakie są rodzaje marketingu treści oraz wymieniamy listę korzyści wynikających z umiejętnego wykorzystania content marketingu.

Marketing treści – definicja

Marketing treści (content marketing) to strategia marketingowa, która odnosi się do tworzenia treści oraz jej publikacji w taki sposób, aby nakłonić odbiorcę do działania (np. do podjęcia decyzji zakupowej). Z reguły marketing treści jest działaniem długoterminowym, który skupia się na budowaniu długofalowych relacji z odbiorcą.

Jakie są formy marketingu treści?

Podstawą marketingu treści jest pisanie bloga oraz umieszczanie treści na stronie internetowej. Zamieszczane w ten sposób materiały to zazwyczaj poradniki, artykuły, raporty, treści eksperckie, opisy produktów, wywiady oraz krótkie notki informacyjne.

Poza tym, warto wspomnieć o tak zwanych artykułach sponsorowanych. Zamieszczanie płatnych artykułów jest po pierwsze rodzajem reklamy, po drugie jest to sposób na pozyskanie wartościowych backlinków co ma znaczenie w kontekście SEO.

Marketing treści to szerokie pojęcie, które odnosi się do różnorodnych materiałów, niekoniecznie wyłącznie do artykułów. Przykładowe formy content marketingu to między innymi: e-booki, infografiki, webinaria, wideo, podcasty lub posty w social mediach.

Jakie są kanały komunikacji z których korzysta marketing treści?

W związku z czym widać, że marketing treści korzysta z różnych narzędzi w postaci różnych materiałów (wiele z nich zostało wymienionych powyżej) oraz z różnych kanałów komunikacji. Rolę kanału komunikacji może spełniać, nie tylko własna strona internetowa, ale także serwisy społecznościowe (np. Facebook, Instagram), serwisy muzyczne (np. Spotify), serwisy wideo (np. YouTube), serwisy służące jako repozytorium prezentacji (np. Slideshare) oraz wszelkie inne serwisy, na których po prostu można publikować treści za pomocą artykułów sponsorowanych.

Jakie są korzyści wynikające z umiejętnego wykorzystania marketingu treści?

Content marketing to przede wszystkim budowanie długoterminowych relacji z odbiorcą. Za pomocą marketingu treści buduje się zaufanie i ekspercki wizerunek. Jest to jeden z pierwszych etapów w ścieżce zakupowej. Potencjalny klient po zapoznaniu się z naszymi treściami np. z artykułem na blogu lub materiałem wideo nabiera wiedzy o danym produkcie lub usłudze. Jeśli treść jest przedstawiona w sposób rzetelny i wiarygodny to potencjalny klient nabiera zaufania i jest skłonny podjąć decyzję zakupową. W przypadku niektórych produktów i usług droga pomiędzy zapoznaniem się z treścią a podjęciem decyzji zakupowej jest bardzo długa i może trwać miesiącami lub latami. W takim przypadku content marketing daje coś co w żargonie marketingowym bywa nazywane mianem „ogrzania leada”. Jednak nie zawsze content marketing musi oznaczać działania wizerunkowe. Czasami publikacja treści przekształca się w efekty, które są bardziej policzalne. Na przykład publikacja artykułu sponsorowanego lub zorganizowanie webinarium może zaledwie w ciągu kilku godzin przełożyć się na zwiększenie ruchu na stronie internetowej lub dokonanie konwersji (np. w postaci zakupu lub wypełnienie formularza itd.)

Pozycjonowanie strony – optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych

Kolejna korzyść content marketingu to umacnianie pozycji strony internetowej w rankingach wyszukiwarek, czyli tak zwane pozycjonowanie stron. Wpływ content marketingu na SEO można rozumieć co najmniej na dwa sposoby. Po pierwsze, treść umieszczana na stronie sprawia, że strona zawiera odpowiednie słowa kluczowe i jest lepiej postrzegana przez algorytm wyszukiwarki internetowej. Po drugie, umieszczanie treści z linkiem (najlepiej z atrybutem dofollow) do strony docelowej to podstawowy sposób na pozyskiwanie tak zwanych backlinków (tj. odnośników, które wpływają na „moc” danej domen w oczach wyszukiwarki internetowej).

Podsumowanie – content is king!

Podsumowując, marketing treści to pojęcie, które obejmuje szeroki zbiór różnorodnych działań marketingowych. Forma przedstawienia treści może być zróżnicowana, poza tym, również kanał komunikacji (miejsce publikacji) może być różny. Content marketing nie zamyka się wyłącznie na prowadzenie bloga i uzupełnianie strony treściami.

Naszym zdaniem, obecnie marketing treści jest bardzo istotny, gdyż klienci lubią podejmować współpracę z tymi kontrahentami, których darzą zaufaniem. A to właśnie wartościowa treść buduje zaufanie. Umiejętność rzetelnego przedstawienia produktu lub usługi to bez wątpienia duża przewaga konkurencyjna.

Poza kwestiami czysto sprzedażowymi i wizerunkowymi, marketing treści coraz bardziej nabiera na znaczeniu dzięki temu, że wyszukiwarka Google bardzo docenia te strony, które produkują wartościową treść. To właśnie content marketing jest jednym z filarów SEO.

W ramach podsumowania warto zauważyć, że łatwo obecnie natknąć się na powiedzenie „content is king”, które wyraźnie ilustruje jak ważną rolę content marketing.